Oblastní charita Třebíč

Stáří očima dětí

Ve čtvrtek 2. 3. 2017 v dopoledních hodinách Charitní pečovatelská služba Třebíč připravila netradiční setkání dětí se seniory. Ve společenské místnosti Domu s pečovatelskou službou v Hrotovicích se sešli obyvatelé společně s dětmi z výtvarného oboru místní ZUŠ. Mladé výtvarnice kreslily portréty seniorů. Mezigenerační propojení spojilo dvě velmi rozdílné generace. „Stáří očima dětí“.

Charitní pečovatelská služba Třebíč zajišťuje nejen pečovatelské služby v domovech v Třebíči, Hrotovicích a Náměšti nad Oslavou, ale provozuje i volnočasový klub ARCHA, který je seniorům určený. Hlavním cílem klubu je setkávání a obohacení života obyvatel domů a zamezení sociální izolace, přičemž jde především o různé společenské programy - zpívání, kavárničky, cvičení, besedy, pečení, tvoření, výlety. Proto tentokráte jedenáct studentek, malovalo devítku seniorů. Po počátečním ostychu a nejistotě místnost rychle zaplnil smích.  Zatím co výtvarnice se věnovaly své práci, jejich modely se rozpovídaly a všichni se dobře bavili. Vedoucí výtvarného oboru Nikola Macoszková na radila žačkám s prací a na závěr připustila, že se dívky trošičku zapotily, když měly věrně zachytit portréty a byly konfrontovány s „komentáři svých předloh“.

Obyvatelé Domu s pečovatelskou službou byli na závěr z portrétů nadšení. Někteří tvrdili, že tak krásní snad ani nikdy nebyli. Studentky, které nestihly práce běhen dvouhodinové akce dokončit, přislíbily, že je podle fotografií dodělají a do domova přinesou. Akce by se měla dle domluvy obou stran opakovat a portréty budou součástí plánované výstavy.

(2. 3. 2017)