Oblastní charita Třebíč

Domácí hospic založil unikátní knihovnu

V sídle Domácího hospice sv. Zdislavy Oblastní charity Třebíč se rozrůstá unikátní knihovna. V každé z knih v poličkách je věnování od dárce knihy a zároveň je tak i osobitým poselstvím. Každý dárce totiž odhaluje část vlastního já, když vybírá a daruje jednu určitou knihu, které je následně k dispozici klientům a pracovníkům hospice. Knihovna je součástí školící a zasedací místnosti sídle „hospice“ v ulici Generála Sochora.

„V místnosti probíhají školení, pracovní schůzky lékařského týmu, jednání s klienty a někdy se najde chvíle na zamyšlení, rozptýlení, či hledání inspirace a to mají knihy plnit. Asi nikdo nikdy nepřečte v tomto místě knihu až do konce, ale věříme, že když se někdo začte a půjčí si knihu, že ji i pak bez náročné evidence a kontroly vrátí,“ komentuje záměr vedoucí středisek sv. Zdislavy a sv. Anežky Eva Vráblová, autorka nápadu. Jako první přispěli do knihovny vedoucí pracovníci a svoji myšlenku chtějí propagovat mezi přátele, kolegy, klienty i širokou veřejnost. Nikdo z nich přitom nepočítá, že „do týdne“ bude knihovna plná. Těší se spíše na postupné plnění zajímavými tituly, které obohatí osobité věnování. „Pokud někdo přinese knihu a bude se chtít podívat do sídla hospice, rádi jej přivítáme. Budeme doufat, že nám podmínky umožní je provést a seznámit nového dárce s naší prací i prostředím,“ doplňuje výzvu pro veřejnost Eva Vráblová. Hlavní ideou tedy není zaplnit „místnost“ starými a zapomenutými knihami, kterých se někdo potřebuje zbavit, ale poskládat pestrou mozaiku plnou doporučení, přání a myšlenek.   

Plakátky s výzvou plánují pracovníci charity umístit do spřátelených knihkupectví i na další místa. Prvními svazky byly například Bible, Malý princ, nebo příběh Číhošťského faráře Toufara. Chcete-li i vy podpořit růst knihovny, najděte knihu Vám blízkou, připojte osobní věnování a kontaktujte nás. Je možné knihy posílat i poštou na adresu: Domácí hospic sv. Zdislavy, Generála Sochora 705, 674 01 Třebíč.              

22. 8. 2016